lyprinol 980x175 px 2 1

Astma

Astma je veľmi časté chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Pri astme sú dýchacie cesty zapálené, zužujú sa a tvorí sa v nich viac hlienu. To spôsobuje problémy s dýchaním, dráždenie na kašeľ, sipot a dýchavičnosť. Na rozdiel od reumatizmu a artritídy nie je ochorením, ktoré postihuje väčšinou staršiu generáciu. Práve naopak, astma postihuje hlavne deti, no trpia ňou aj dospelí. 

Prejavy astmy sú individuálne. Niekto má len občasné mierne prejavy, u niekoho sa symptómy objavia najmä po cvičení a niekto trpí záchvatmi takmer neustále.

 

Typické príznaky astmy, ktoré vyplývajú zo zápalu sú:

  • dýchavičnosť
  • pocit stiahnutia a bolesť hrudi
  • kašeľ, sípanie a dýchavičnosť počas spánku
  • pískavý zvuk pri výdychu (typické pre deti trpiace astmou)
  • záchvaty kašľa a zhoršené dýchanie najmä pri podráždení dýchacích ciest chladom alebo ochorením (nádcha)

 

Konvenčná liečba astmy, alebo jej príznakov, zahŕňa používanie kortikostereoidov a beta-antagonistov. Hlavne kortikostereoidy sú z dlhodobého hľadiska nevhodné pre detských pacientov. Je veľmi dôležité hľadať ďalšie alternatívy ako zmierniť príznaky astmy a teda aj potrebu užívať kortikostereoidy. Stav astmy je premenlivý a preto je nutné byť pod stálym lekárskym dohľadom.

 

 

Pre zmiernenie symptómov a astmatických záchvatov je potrebné obmedziť prítomnosť a množstvo látok, ktoré dráždia astmatikov. Medzi takéto látky patria rôzne alergény nachádzajúce sa vo vzduchu, ale aj v jedle. 

 

Rady ako sa vyhnúť alergénom vo vzduchu:

1) Používajte klimatizáciu - znižuje množstvo peľu vo vzduchu. Tiež môže znižovať nadmernú vlhkosť v miestnosti a množstvo prachu. 

2)  Pravidelne čistite a prášte posteľnú bielizeň - čistá posteľná bielizeň môže mať pozitívny vplyv na nočné astmatické záchvaty. Ak môžete, zbavte sa záclon a kobercov. V tých sa drží prach a roztoč, čo sú veľmi časté alergény.

3)  Pravidelne čistite kúpeľňu a iné vlhké miesta - zamedzíte tak vzniku spór húb. Tie môžu vyvolávať alergie a dráždiť astmatikov.

4)  Nemajte doma zvieratá - srsť a perie sú častými alergénmi. Ak máte doma zvieratá, často ich kúpte a upratujte častejšie.

5)  Pravidelne upratuje celý byt/dom - zamerajte sa najmä na vlhké miesta, kde by mohli vznikať plesne. Pozor aj na prach. Čisté prostredie môže redukovať astmatické záchvaty.

6)  Zakrývajte si ústa a nos, keď je vonku chladno - studený vzduch vonku pôsobí veľmi zle na citlivé dýchanie cesty.

 

Astma a výživa

Astma ako aj artritída, reuma, alebo osteoartritída patrí medzi chronické zápalové ochorenia. Ako pri iných chronických zápalových ochoreniach, aj pri astme je veľmi dôležitá správna výživa, ktorá môže pomôcť pri zvládaní zápalu. Obzvlášť je pri astme potrebné dbať na správne stravovanie, lebo mnoho alergénov, čo môžu potenciálne zhoršovať záchvaty, sa nachádza v jedle.

 

Preto sa vyhýbajte jedlám obsahujúcim silné alergény ako sú orechy, citrusové plody alebo čokoláda. Strava by mala byť bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu a ryby.

 

Je vhodné dopĺňať konzervatívnu liečbu stanovenú lekárom aj alternatívnymi spôsobmi, ako je napríklad učenie sa správnej technike dýchania, dopĺňanie vitamínov a minerálov výživovými doplnkami a zvýšený príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín. 

 

Pre bližšie informácie o tom, ako výživa ovplyvňuje priebeh chronických zápalových ochorení, si môžete prečítať brožúrku "NUTRIČNÝ PORADCA".

 

UPOZORNENIE: Informácie uvedené nižšie sú určené pre odborníkov a lekárov!

 

Lello et al. (2012) skúmal účinnosť a bezpečnosť Lyprinolu® u detských pacientov s miernou astmou. Štúdia trvala 16 týždňov a zúčastnilo sa jej 71 pacientov vo veku 6 až 13 rokov. Pacientom bol podávaný Lyprinol® alebo placebo, dve kapsuly, dvakrát denne. Ani u jednej skupiny nebola prerušená stanovená liečba beta-antagonistami a v prípade potreby liečba kortikoidným inhalátorom.

 

U pacientov užívajúcich Lyprinol® došlo k zníženiu potreby kortikoidného inhalátora. Lyprinol® bol dobre tolerovaný. Zo štúdie vyplýva, že Lyprinol® je bezpečným doplnkom liečby u pacientov s miernou až stredne závažnou astmou.

 

Skúsenosti pacientov, ktorí sa zúčastnili štúdie:  

Colleen a jej syn James: "Predtým ako bol na Lyprinole®, sme museli chodiť do nemocnice v priebehu pol roka sedem alebo osemkrát. Po užívaní Lyprinolu® to bolo najviac dva alebo trikrát do roka. Po piatich mesiacoch James užíva inhalátor len dvakrát denne a prestal mať astmatické záchvaty."

 

Tom a jeho syn Noah: "Po štúdii s Lyprinolom® sa Noahov spánok zlepšil a jeho lekár mu postupne znižoval liečbu kortikoidmi. Mohol sa hrať s inými deťmi bez toho, aby dostal astmatický záchvat." 

 

Doktor J. Lello nebol jediný, ktorý sa venoval výskumu detskej astmy v súvislosti s Lyprinolom®. V roku 2004 vydal štúdiu profesor Emelyanov, vedúci lekár oddelenia alergii a pľúcnych chorôb, Pavlova Univerzita, St. Petersburg, Rusko. Jeho štúdia o vplyve Lyprinolu® na stav detských astmatických pacientov bola uverejnená v časopise European Respiratory Journal. 

Táto štúdia bola uverejnená aj časopise The asthma journal of New Zealand. Môžete si ju prečítať "TU".

 

Jeden z prvých článkov uverejnený v austrálskom časopise Woman´s Day (2002) o skúsenosti pacientky s astmou, ktorá užívala Lyprinol® si môžete pozrieť "TU".

 

V novozélandskom vedeckom časopise Respiratory Research Reviewbolo uverejnených niekoľko zaujímavých zhrnutí vedeckých štúdii ohľadom astmy, medzi nimi aj štúdia profesora Mickleborougha o účinku lipidového extraktu PCSO-524™ na stav astmy. Ten nájdete na strane 5 v "Respiratory Research Review".